Dzień Książki w naszej szkole

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto obchodzone co roku 23 kwietnia. Jest ono organizowane przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej dzięki przestrzeganiu praw autorskich. 25 kwietnia uczniowie klas I-III mieli okazję przynieść swoje ulubione książki do szkoły i co nieco o nich opowiedzieć. Historie związane z ulubioną bajką, wierszami czy powieścią były bardzo ciekawe, a nawet wzruszające. Szkolny Dzień Książki był doskonałą okazją do przypomnienia zasad korzystania z książek tak, by służyły nam wiele lat, a także wzbogacenia wiedzy dzieci o różnych gatunkach literackich i zasobach szkolnej biblioteki. Uczniowie otrzymali tematyczne wklejki do zeszytów oraz karty pracy. A oto kilka ważnych słów, które do czytelników kieruje książka:

Chociaż jestem książką,

co lubi być czytana,

dzisiaj kilka zasad mam do przekazania:

Zanim zaczniesz czytać,

umyj rączki swoje,

aby czyste były wszystkie kartki moje.

Zanim czytać zaczniesz,

jeszcze jedna rada:

czytać przy jedzeniu także nie wypada!

I na rogi kartek, tez uważaj proszę,

bo pogięte strony potem w środku noszę.

Czuję wtedy smutek… i trochę mnie to boli.

Ładne, czyste książki chyba każdy woli.

Nie wyrywaj kartek, bo to strony moje,

w których zapisano bajki i wierszyki Twoje.

Czytaj mnie uważnie,

słuchaj moich treści.

Czy jesteś ciekawy, co się w środku mieści?

A gdy czytać skończysz,

odstaw mnie na miejsce,

byś kolejnym razem, mógł poczytać jeszcze.

Opracowała: mgr Monika Kowalska