Informacje dla rodziców

http://ops.andrychow.eu/smutek-czy-depresja-jak-pomoc…/

Punkt Konsultacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie

Uzależnienia_behawioralne_-_rodzaje_oraz_skala_zjawiska._sygnały_ostrzegawcze_i_skutki – prezentacja


Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie /Dział Świadczeń dla Rodziny/ informuje, że  od 1 lipca 2020r. będzie można składać drogą elektroniczną wnioski o przyznanie jednorazowego świadczenia „Dobry Start” dla uczniów rozpoczynających rok szkolny –   oraz o zasiłek rodzinny i fundusz alimentacyjny na okres zasiłkowy 2020/2021, natomiast wnioski w formie papierowej będą przyjmowane od 1 sierpnia 2020r.

Informujemy również, że wnioski o świadczenia wychowawcze 500+ na nowy okres będzie można składać od 1 lutego 2021r. w wersji elektronicznej lub od 1 kwietnia 2021r. w wersji papierowej. Aktualnie świadczenia wychowawcze przyznane są do 31 maja 2021r. w związku z powyższym w 2020r. nie składamy wniosków o przedłużenie wypłaty świadczeń 500+.

Ośrodek Pomocy Społecznej rekomenduje składanie wniosków drogą elektroniczną poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub PUE ZUS.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna, udzielana przez OPS

KOMUNIKAT DLA RODZICÓW

Dział Profilaktyki Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie zaprasza rodziców lub opiekunów dziecka w wieku 10 – 14 lat do wzięcia udziału w Programie Wzmacniania Rodziny.

Młodzież w wieku 10 – 14 lat dąży do niezależności od rodziców, co często staje się powodem napięć i konfliktów w rodzinie.

Towarzyszenie dziecku w jego dorastaniu stawia przed rodzicami nowe wyzwania i problemy, którym muszą jak najlepiej sprostać.

Gdy dziecko ma 10 – 14 lat, te problemy najczęściej związane są z:

  • obowiązkami szkolnymi,
  • zachowaniem w domu,
  • nieodpowiedzialnymi, a czasem niebezpiecznymi zabawami,
  • pierwszymi próbami picia alkoholu lub palenia papierosów.

Jeżeli czasem czujesz, że:

  • Nie rozumiesz swojego dziecka
  • Potrzebujesz nowych pomysłów, jak rozmawiać z dzieckiem by Cię słuchało
  • Coraz częściej dochodzi do kłótni między Tobą a dzieckiem

To Program Wzmacniania Rodziny jest programem dla Ciebie!

Zapisy do 13 marca 2020 r.

pod nr tel.: 33 875 24 29

Dział Profilaktyki Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie przy
ul. Metalowców 10

adres e-mail OPS-u: profilaktyka@opsandrychow.pl

Ważne linki:

www.fundacja-maraton.pl

wwww.programyrekomendowane.pl


Dzień Bezpiecznego Internetu 11 lutego 2020 r.

W dniu 11 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!” w ramach akcji Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet (www.saferinternet.pl).

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców
z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Kilka rad dla Rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci:

  1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem.

Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron (Katalog Bezpiecznych Stron dostępny jest na stronie www.sieciaki.pl).

  1. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę.

  1. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci.

Spotykanie się z nieznajomymi poznanymi w sieci może okazać się bardzo niebezpieczne. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.

  1. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.

Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.

  1. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci.

Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając
z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

  1. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.

Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało
i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

  1. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.

Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie. Można je można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (www.dyzurnet.pl).

  1. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.

Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania. W każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. (zasady Netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl).

  1. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.

Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.

  1. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.

http://www.dzieckowsieci.pl

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html

https://ose.gov.pl/materialy-do-pobrania/publikacje


Warszawa, 7 października 2019 r.

„Materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej”

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami-men-i-gis-ostrzegaja/

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.
Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem
po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Co to są e-papierosy?

E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.

E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.
Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”
lub „JUULINGIEM”.

Jak działają e-papierosy?

E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

Co znajduje się w aerozolu z e-papierosa?

Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

  • acetaldehyd,
  • formaldehyd,
  • akroleinę,
  • propanal,
  • nikotynę,
  • aceton,
  • o-metyl-benzaldehyd,
  • karcinogenne nitrozaminy.

Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)
oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

Co to jest JUUL?

JUUL to forma e-papierosa – urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

Problem używania e-papierosów

W Polsce papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem
są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku
11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%!

Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły
z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu.

Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

Układ narządów Skutki zdrowotne wynikające z użycia
e-papierosa
Układ oddechowy – podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),
– zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014).
Układ immunologiczny – indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),
– zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),
– zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).
Ośrodkowy
układ nerwowy
– zmiany behawioralne (Grana et al., 2014),
– upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014),
– skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).
Pozostałe układy – podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),
– kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017),
– nudności i wymioty (Hess et al., 2017),
– podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015).

Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

Co zrobić, aby uchronić dzieci przed używaniem
e-papierosów?

  • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
  • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.
  • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.
  • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

Bezpłatna całodobowa infolinii dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli prowadzonej przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Bezpłatny numer 800 080 222, adres strony internetowej: www.liniadzieciom.pl
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Dzięki infolinii można skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie   w najtrudniejszych sytuacjach.

 Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska linia” 800-120- 002
czynny przez całą dobę

Dzwoniąc pod nr 800-120-002  uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.


Informacja w sprawie ubezpieczeń NNW dzieci:
Szanowni Państwo,

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie informuje, że zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów nie ma statusu ubezpieczenia obowiązkowego w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 473).
Ponadto w maju 2018r. weszła w życie nowa ustawa o ochronie danych osobowych (RODO), która zaostrza przepisy dotyczące danych osobowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem ubezpieczenie uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest nieobowiązkowe i dobrowolne.
Każdy Rodzic decyduje sam w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym się ubezpieczyć i jaką stawkę wybrać.


Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie informuje, że już od 01 lipca 2018r. można składać wnioski:        

  • Program „Rodzina 500+”
  • „Dobry start” dla ucznia (jednorazowo 300 zł)
  • Świadczenia rodzinne
  • Fundusz alimentacyjny

Wnioski o świadczenia można złożyć bez wychodzenia  z domu za pomocą m. in. Bankowości elektronicznej. Wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe i odnaleźć odpowiednią zakładkę (np.: „Rodzina 500+”).

Tą drogą będzie też można wysyłać niezbędne załączniki. Oznacza to, że drogą elektroniczną można złożyć wniosek także na pierwsze dziecko.

Sama procedura wypełnienia i wysłania wniosku przez Internet jest prosta, szybka i wygodna (bez wychodzenia z domu i czekania w kolejkach).

Wnioski w formie tradycyjnej przyjmowane będą od 01 sierpnia 2018r.

OFERTA POMOCY RODZINIE NA TERENIE GMINY ANDRYCHÓW

Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowiewww.ops.andrychow.eu

34-120 Andrychów, ul. Starowiejska 22 b (wejście od ul. Włókniarzy)

tel. 33 875 33 00

Oferta: poradnictwo specjalistyczne – psycholog, prawnik, pedagog, terapeuta uzależnień, konsultant ds. osób niepełnosprawnych. pomoc środowiskowa, usługi opiekuńcze, świadczenia rodzinne, mediacje rodzinne, domy wsparcia dla bezdomnych, hostel, przemoc w rodzinie.

Sprawy związane z przemocą w rodzinie można zgłaszać bezpośrednio do Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego

Ewa Białczyk – Czechowska – Przewodnicząca Zespołu
kontakt: Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie, ul. Starowiejska 22 b

tel. 33 / 875 33 00 lub 33 / 843 77 77
Andrychowskie Stowarzyszenie Trzeźwości Klub Integracji Społecznej „WATRA” www.watra.andrychow.eu

34-120 Andrychów, ul. Metalowców 10,

tel. 33 877 28 62 lub 602 535 425

Oferta: pomoc osobom uzależnionym od alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz ich bliskim, pomoc osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna http://pppandrychow.cba.pl

34-120 Andrychów, ul. Metalowców 10

tel. 33 875 44 02

Oferta:

diagnozowanie predyspozycji i uzdolnień dzieci, w tym przyczyn niepowodzeń edukacyjnych, specyficznych trudności w uczeniu się

prowadzenie terapii dzieci i młodzieży

pomoc dzieciom i młodzieży w wyborze kierunku kształcenia i zawodu

wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny