ZPB 2020 – 2021

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa Szkoły Podstawowej nr 5

PARTNERZY SZKOŁY W REALIZACJI PROJEKTU ZPB

Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach

Komisariat Policji w Andrychowie

Straż Miejska w Andrychowie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Andrychowie

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

ZADANIA PRIORYTETOWE W ROKU SZKOLNYM  2020/2021

Bezpieczny powrót do szkoły  w trakcie epidemii

Bezpieczeństwo na drodze – bezpieczny uczeń.

– Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.

– Wspieranie rodziców w sytuacjach związanych m.in. ze zdalnym nauczaniem


Bezpiecznie na wakacjach – problemy dziecka dotyczą całej rodziny

Bezpiecznie na wakacjach – życie na trzeźwo jest lepsze

Ratujemy i Uczymy Ratować

Bezpiecznie na wakacjach – młodzież kontra dopalacze

Szczepienia uczniów w wieku 12 – 18 lat

Bezpiecznie na wakacjach – niewinny wygląd

Konkurs na maskotkę firmy Beskid Media

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Sukcesy najmłodszych

Tydzień Ekologiczny w SP 5

23 kwietnia 2021 – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Fonoholizm

Konkurs – Międzynarodowy Dzień Mediacji.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021 #LiczySięKażdy

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Gra edukacyjna w ramach DBI

Pomoc dla Domowego Hospicjum Królowej Apostołów w Andrychowie

Dzień Nowych Technologii

Akcja BohaterOn

„Przyjazna profilaktyka”

Bezpieczniej z aplikacją STOP COVID

23 luty – Dzień walki z depresją

Nakręć Się Na Pomaganie

Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów i rodziców

Loguj się z głową, czyli jak bezpiecznie korzystać z internetu

Szkoła Podstawowa nr 5 gra z WOŚP

Bezpieczne ferie

Akcja MEN ,,Razem na święta”

Jak efektywnie komunikować się dzieckiem


Regulamin funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie w czasie epidemii – aktualizacja

Regulamin funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie w czasie epidemii


Dnia 23.09.2020 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z panią Elżbietą Drzazgą ze Straży Miejskiej w Andrychowie. Podczas zajęć zaproszony gość przybliżył uczniom zagadnienia związane z kształtowaniem umiejętności bezpiecznego zachowania się dziecka na drodze – poznanie i przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach przez pieszych, poznawanie skutków niewłaściwych zachowań i kształtowanie umiejętności ich przewidywania. Dzieci dowiedziały się, jakie czyhają na nich zagrożenia oraz w jaki sposób poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Pani ze Straży Miejskiej przypomniała również o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność pieszego, a tym samym poprawiają jego bezpieczeństwo. Po spotkaniu w sali lekcyjnej uczniowie wraz z wychowawczyniami udali się na przejście dla pieszych w pobliżu szkoły, gdzie mieli możliwość stać się uczestnikami ruchu drogowego i wspólnie z panią Elżbietą Drzazgą utrwalić zasady bezpiecznego przechodzenia przez pasy na drugą stronę ulicy.

Spotkanie z panią ze Straży Miejskiej było ciekawe i bardzo ważne, gdyż wiąże się z bezpieczeństwem uczniów w drodze z domu i do szkoły.


W dniu 23.09.2020 r. uczniowie klasy III c odwiedzili Nadleśnictwo Andrychów. Podczas wizyty pan leśnik oprowadził uczniów po ścieżce edukacyjnej. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat bogactwa naszych lasów, poznali gatunki drzew, zwierząt, gadów i owadów. Po wizycie na ścieżce edukacyjnej na dzieci czekała miła niespodzianka – ognisko, przy którym uczniowie smażyli kiełbaski. Na koniec wizyty uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami przygotowanymi przez pracowników Nadleśnictwa.
W dniu 25.09.2020 r. w wyjściu do Nadleśnictwa w Andrychowie uczestniczyli uczniowie klasy III a i III b, którzy również zebrali informacje o florze i faunie lasów naszego regionu oraz aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu.


Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie po raz drugi wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. W ramach CodeWeek świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów, współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

W dniu 14. 10. 2020r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 pracowali metodą projektu pod hasłem ,,Pozytywnie zakodowani”. Uczniowie świetnie bawili się podczas różnych zadań: kodowali  obrazki, projektowali rysunki na wirtualnej macie do kodowania, odszyfrowywali tajemnicze wiadomości za pomocą kodów QR, projektowali wymarzone miasto za pomocą robota ,,Ozobot” i wirtualnych puzzli, tworzyli labirynt dla robota ,,Dash”, kodowali orkiestrę, układali wieżę z kubków według kodu.


Netykieta – zasady korzystania z internetu obowiązujące pracowników i uczniów – Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie


Od poniedziałku – 9 listopada br. – wszystkie klasy szkoły podstawowej kontynuują naukę w sposób zdalny. Dostęp do księgozbioru biblioteki został w ten sposób utrudniony. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelniczym Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie uruchamia możliwość zamawiania książek poprzez Internet. A co to oznacza w praktyce?

Każdy uczeń może wysłać na maila  biblioteka@sp5.andrychow.eu zapytanie o wybraną przez siebie książkę. Jeżeli będzie dostępna w księgozbiorze biblioteki, Bibliotekarz przygotuje ją do odbioru. Zamówione książki będą czekały na odbiór w szatni, u Pracowników naszej Szkoły,  przez 5 dni w godzinach od 15.00   do 16.30. Informację o oczekującej na odbiór książce (książkach) będą rozsyłane przez Bibliotekarza w odpowiedzi na otrzymanego maila.

Przeczytane książki będzie można również oddać – pozostawiając je w przygotowanym w szatni kartonie.

Przypominam, że konkurs o tytuł „Na Najbardziej Rozczytaną Klasę Roku” trwa. W ramach konkursu można także czytać książki, które macie w swoich biblioteczkach domowych.


Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie przyłączyła się do Kampanii Społecznej pn. „19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.  Motywem przewodnim kampanii jest budowanie prawidłowych postaw wobec przemocy, a jej symbolem pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone  w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

W bieżącym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią niektóre działania zostały przeniesione do Internetu i polegały na przeprowadzeniu warsztatów online  z uczniami naszej szkoły. Scenariusze zajęć o tematyce „złości”, „agresji” oraz „przemocy” zostały przekazane wychowawcom jako narzędzie do pracy z dziećmi i  młodzieżą.


„Razem bezpieczniej” – Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie


Od marca 2020r Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie biorą udział w projekcie cyfrowym „Lekcja:Enter”. Celem projektu jest podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli i zwiększenie udziału technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym. Jednym z kluczowych założeń przedsięwzięcia jest także przygotowanie pedagogów do tworzenia własnych i korzystania z różnego rodzaju e-materiałów, w tym dostępnych na stronie www.epodreczniki.pl. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków UE.