Wycieczka do Tarnowskich Gór i Radzionkowa

W dniu 8 czerwca klasy IVa, IVb, IVc udały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór i Radzionkowa. Celem wycieczki było zwiedzenie Zabytkowej Kopalni Srebra. Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa. Z Kopalni Srebra udali się do skansenu maszyn parowych i parowozów, który znajduje się obok wejścia do kopalni. Mogli tam podziwiać eksponaty z przełomu XIX i XX wieku.

Dopełnieniem wrażeń był przepływ w łodziach 600 m odcinka w podziemiach Sztolni „Czarnego Pstrąga”, położonego wśród zieleni w Parku Repeckim. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była niewątpliwą atrakcją.

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Radzionkowa, gdzie mieści się Muzeum Chleba. Czwartoklasiści obejrzeli film pt. „Ballada o bochenku chleba”. Następnie uczestniczyli w warsztatach formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego. Każdy uczeń mógł przygotować dla siebie pyszną bułeczkę. Później oglądali wiele ciekawych eksponatów z dawnych czasów, których ludzie używali w codziennym życiu. Zobaczyli również dawną szkołę, zasiedli w ławkach i próbowali pisać rysikami na kamiennych tabliczkach. Na koniec zjedli chrupiące bułeczki.

Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, a przede wszystkim miło spędzonym czasem.

Opracowała: mgr Krystyna Fluder