Uczniowie w studiu Alvernia Planet

Klasa 5b i część klasy 5c odwiedziły wyjątkowe miejsce – jeden z najnowocześniejszych kompleksów filmowych mieszczących się nieopodal Krakowa. Uczestników wycieczki zaciekawiła architektura studia Alvernia Planet, przypominającego budowle kosmiczne. Kompleks składał się z trzynastu kopuł połączonych szklanymi korytarzami, przez które można było dotrzeć do wnętrza sferycznych budowli. Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali największe hale zdjęciowe kompleksu Alvernia Planet, gdzie powstało wiele produkcji filmowych i reklamowych. Uczestnicy wycieczki byli w miejscu, gdzie stał pan Ambroży Kleks (w tej roli – Tomasz Kot) – bohater najnowszej adaptacji filmowej powieści Jana Brzechwy. Poznali również zawody ludzi zaangażowanych przy produkcji filmowej, takich jak reżyser, scenograf, dźwiękowiec, kaskader, pirotechnik, a także tajniki tworzenia efektów specjalnych, budowy rekwizytów, scenografii filmowej czy nagrywania różnego rodzaju dźwięków. Mogli zastanowić się, czy w dobie zaawansowanych efektów specjalnych ciągle potrzebni są kaskaderzy, jak wygląda ich praca podczas kręcenia scen walk czy też pościgów, jak przebiega montaż filmowy, aby wydarzenia ukazane na ekranie wydawały się prawdziwe. Uczniowie siedzieli w green screenie, w którym można nakładać różne obrazy tła, by na zdjęciu znaleźć się w odległych miejscach.  Poznali również sposoby rejestracji obrazu i dźwięku, odwiedzając wyjątkowe kino, gdzie w przestrzeni z certyfikatem Dolby Premier odbywa się postprodukcja dźwięku w filmach. Ta wycieczka na pewno na długo zostanie w pamięci każdego z uczestników.

Opracowała: mgr Anna Pytel