Klasa 5b z wizytą na Zamku w Wiśniczu

3 czerwca 2024 r. w czasie szkolnej wycieczki uczniowie klasy 5b zwiedzali Zamek w Wiśniczu. Wiśnicki zabytek stoi na północnym skraju cypla wcinającego się w dolinę rzeki Leksandrówki i jest największym po Wawelu zamkiem w Małopolsce. Zabytek ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Uczniowie pod kierunkiem przewodnika mieli okazję zobaczyć i poznać interesującą historię tej potężnej siedemnastowiecznej twierdzy, która pełniła funkcję obronnej rezydencji właścicieli. Zwiedzając zamkowe komnaty, piątoklasiści mogli posłuchać wielu ciekawostek związanych z dziejami budowli, a także za sprawą niezwykłych warsztatów przenieść się do czasów, w których alchemia była sztuką niemal magiczną. Przygotowane dla uczniów zajęcia składały się z historycznej pogawędki połączonej z pokazem alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń. Uczestnicy warsztatów odczytali również tajną wiadomość wraz z zawiłą recepturą alchemika, po czym samodzielnie przeprowadzili eksperymenty, a na zakończenie wyprodukowali własne perfumy. Dzieci ćwiczyły umiejętności praktyczne, posługując się prostym sprzętem laboratoryjnym. Wycieczka do Nowego Wiśnicza była niezwykłą lekcją, w czasie której jej uczestnicy przyswajali wiedzę historyczną, rozwijali w sobie pasję badawczą oraz poznawali świat wszystkimi zmysłami.

Opracowała: mgr Anna Pytel