Tydzień Ekologiczny w SP 5

Głównym celem tegorocznego Tygodnia Ekologicznego w naszej szkole było przybliżenie uczniom problemów, z jakimi boryka się nasza Ziemi, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.

Czwartoklasiści podczas zajęć poznali pojęcie recyklingu i sposoby segregacji odpadów. Wiedza ta, o wzrastającej ilości śmieci na świecie, zainspirowała ich do dania drugiego życia zużytym, niepotrzebnym odpadom.  Oto efekty zajęć warsztatowych:

Eko moda

Eko design

Lekcje przyrody i biologii były poświęcone formom ochrony przyrody. Uczniowie poznawali gatunki, którym grozi wyginięcie, na skutek rabunkowej gospodarki prowadzonej przez człowieka. A na lekcjach geografii omawiano negatywne skutki rozwoju energetyki cieplnej, a zwłaszcza jej wpływ na klimat naszej planety. Podczas lekcji wykorzystano materiały udostępnione na stronie: www.lekcjezklimatem.pl.

Szóstoklasiści uczestniczyli w warsztatach „Ekologia kulinarna/ Zero Waste”, w czasie których poznali ilości wyrzucanej żywności, ale i sposoby, jak jej nie marnować.

Uczniowie klasy siódmej obejrzeli prezentację „Co mogę zrobić dla klimatu?” łączącej elementy wykładu z warsztatami prezentującymi dobre praktyki  na rzecz ochrony klimatu. Wydarzenie stało się początkiem twórczej dyskusji pt. „Klimatyczne ABC”.

Klimat

W szkole zostały ogłoszone również konkursy: plastyczny i fotograficzny. Nagrodami w obu konkursach były wspaniałe oceny😊 dla uczniów.

Konkurs plastyczny „Przyrodnicze obrazy” polegał na stworzeniu kolażu z okazów przyrodniczych. Oto kilka przykładowych prac i filmik z nadesłanych zdjęć:

Dużym powodzeniem cieszył się konkurs fotograficzny. Nadesłano 120 zdjęć budzącej się do życia przyrody. Zapraszamy do obejrzenia wybranych kilkudziesięciu zdjęć.

Uczniowie ułożyli również hasło promujące, zachęcające do troski o naszą planetę.

Oto niektóre z nich:

– Oczyść środowisko na tym Twoje zdrowie zyska.

– Niszcząc naturę, niszczysz nas!

– Nie marnuj wody, bo na to nie ma rady!

– Dbasz o Ziemię – dbasz o siebie!

– Ekologicznie znaczy logicznie.

– Zakręcaj wodę – dbaj o przyrodę!

– Gdy wszyscy sprzątają, to Ziemię oszczędzają.

22 kwietnia – Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. Dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.

Opracowała: mgr Alina Magiera