#przerwanaczytanie

25 października w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie odbyło się bicie rekordu w czytaniu na przerwie w ramach IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji “Przerwa na Czytanie”, która realizowana jest w zakresie kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i mlodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu oraz wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi. 

W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki lub wypożyczali je w bibliotece, by wspólnie czytać na terenie całej placówki. Dla młodszych uczniów wyznaczone zostały na korytarzu strefy do czytania. Utworzono również kąciki czytelnicze.  W strefie dla najmłodszych starsi uczniowie czytali wybrane przez Panią Bibliotekarkę książeczki.  Czytano wszędzie – na korytarzach, salach lekcyjnych, bibliotece. Czytano chodząc, siedząc, leżąc…

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Było to kolejne działanie podjęte w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – w październiku gościliśmy pisarza Waldemara Cichonia znanego najmłodszym czytelnikom przede wszystkim z cyklu książek o Cukierku, zrealizowany został konkurs czytelniczy na ulubionego bohatera a uczniowie z klas czwartych będą mieli jeszcze okazję spotkać się z Marcinem Koziołem, autorem wielu książek dla młodszych i starszych. 

Opracowała: mgr Katarzyna Pawlikowska