Multimedialne spotkanie z Marcinem Koziołem

Uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie przeżyli niezwykle emocjonujące spotkanie z Marcinem Koziołem, autorem  książek dla dzieci i młodzieży znanym m.in. z cyklu książek “Detektywi na kółkach”, które odbyło się 31 października br.

Podczas tej multimedialnej lekcji pisarz przybliżył postać wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii książek “Detektywi na kółkach” łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych niezwykłymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Wartka akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Fascynujące przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, tworzenie i łamanie szyfrów – to wszystko i jeszcze więcej czeka na czytelników serii. 

Na spotkaniu pisarz przedstawił uczniom główną bohaterkę cyklu “Detektywi na kółkach” – czternastoletnią Julkę –  która od czasu wypadku porusza się na wózku, co wcale nie przeszkadza jej w realizowaniu marzeń o byciu detektywem i odkrywcą. Temu zagadnieniu Marcin Kozioł poświęcił część spotkania, opowiadając o Julce i labradorze Spajku – psie asystującym o niezwykłych zdolnościach, którzy mają swoje pierwowzory w realnym świecie.  Jednak nie jest to książka o niepełnosprawności, ale niepełnosprawność jest częścią przedstawionej rzeczywistości, z którą trzeba nauczyć się żyć. Jak autor zauważył – niepełnosprawność nie uniemożliwia realizacji marzeń i stawiania sobie wyzwań. 

Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-6 „Skrzynia Władcy Piorunów” było nie tylko okazją do rozmowy o książce i promowania czytelnictwa, ale również angażującą lekcją multimedialną.

Dziękujemy.

Opracowanie: mgr Katarzyna Pawlikowska