Poznajemy Ozoboty

Przystępując do projektu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła została zaopatrzona w 8 ozobotów, 9 zestawów drewnianych puzzli do ozobota oraz 4 zestawy drewnianych puzzli AR (rozszerzona rzeczywistość).

Jest to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot.

Dodatkowym atutem są zakupione puzzle do Ozobata, które pozwalają  na naukę przez działanie, eksperymentowanie, doświadczanie. Wystarczy ułożyć trasę z trzech puzzli, aby pokazać, czym jest ,,pętla zawsze” i za jakie zachowanie robota odpowiadają poszczególne komendy. Takie reguły jak: odległość kodu od skrzyżowania dróg, prawidłowe umieszczenie kodu na trasie czy właściwy kształt trasy z wykorzystaniem puzzli do Ozobota  są proste do opanowania przez ucznia.

Robota można wykorzystywać w edukacji wczesnoszkolnej na każdych zajęciach. Jednak dzięki internetowemu edytorowi OzoBlockly nadaje się zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych programistów.

Zobaczcie sami, jak nasi uczniowie pracują z Ozobotami.

Opracowała: mgr Iwona Smaza