Po niemiecku chcę odkrywać świat

Od 1 stycznia 2023r. uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie biorą udział w zajęciach rozwijających kompetencje matematyczno- przyrodnicze w języku niemieckim pt.: „Po niemiecku chcę odkrywać świat”, realizowanych w ramach projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych, dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

Podczas zajęć piątoklasiści rozszerzają swoje kompetencje matematyczne i przyrodnicze o prawa i zasady, które można zaobserwować w przyrodzie podczas codziennych czynności. Badanie i wytłumaczenie ich pozwala uczniom zrozumieć otaczający ich świat. Do tego celu wykorzystują takie metody jak eksperyment i doświadczenie, które bardzo interesują uczniów, angażują ich wszystkie zmysły i pozwalają łatwiej zrozumieć obserwowane zjawiska. Podczas zajęć wykorzystują nie tylko dostępne zestawy doświadczalne i przedmioty, które każdy ma wokół siebie, ale również klocki LEGO, które pozwalają zaangażować uczniów za pomocą eksperymentowania z siłami, ruchem i oddziaływaniami w kontekście sportu. Pomagają one pogłębić znajomość praw fizyki za pomocą łatwych i praktycznych ćwiczeń. Podczas wprawiania w ruch zbudowanych z kloców zestawów uczniowie samodzielnie odkrywają fizykę. Dzięki temu rozwijają swoją kreatywność i logiczne myślenie.

Ponadto, odpowiadając na wymagania dzisiejszego świata odnośnie znajomości języków obcych,uczniowie klasy V zapoznają się na zajęciach z elementami drugiego języka, jakim jest język niemiecki. Metoda, która polega na interdyscyplinarnym uczeniu się języka obcego pozwala im oswoić się ze słownictwem podczas zajęć, przełamać barierę językową i w praktyczny sposób wykorzystać zdobyte umiejętności.

Opracowała: mgr Agata Miarka