„Placówka  Aktywnie  Promująca  Czytelnictwo”

Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników przyznany

Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie

Miło nam poinformować, iż Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie otrzymała….

Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników:

„Placówka Aktywnie promująca Czytelnictwo”

–  przyznawany przez Stowarzyszenie Wielka Liga (z siedzibą w Katowicach) przedszkolom, szkołom podstawowym i szkołom ponadpodstawowym za aktywność w zakresie promocji czytelnictwa. O znaczeniu czytania w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego wieku,  nie trzeba przypominać, gdyż wszyscy mamy tego świadomość.

Starania o uzyskanie Certyfikatu Wielkiej Ligi podjęliśmy w listopadzie 2019.

Dążąc do osiągnięcia celu  do maja 2020 roku, zgodnie z regulaminem Wielkiej Ligi, na szeroką skalę podejmowaliśmy różnorodne działania, które miały na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły. Uczniowie czytali  książki i rozwiązywali testy przygotowane w oparciu o ich treść, obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (z Gangiem Słodziaków), Światowy Dzień Pluszowego Misia, Tydzień z Audiobookiem w Bibliotece Szkolnej, przeprowadzaliśmy kolejne konkursy czytelnicze. W ramach naszych działań uczniowie klasy 3a przygotowali i zaprezentowali przedstawienie baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Byliśmy także z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Gościliśmy aktorów Teatru Maska z Krakowa, którzy przygotowali i przedstawili spektakl zatytułowany „Prastara Książnica – Skarb i tajemnica”. W naszej szkole zorganizowaliśmy  spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem – pisarzem, który  znany jest dzieciom głównie z cyklu książek o przygodach kota Cukierka.

Przypomnieliśmy tylko przykładowe działania, w realizację których włączyła się aktywnie cała społeczność uczniowska oraz grono pedagogiczne. To dzięki ich zaangażowaniu, wysiłkowi i staraniom możemy dzisiaj z dumą powiedzieć, że Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie  jest Placówką Aktywnie Promującą Czytelnictwo!