Odblaskowo, czyli bezpiecznie

Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie po raz kolejny przystąpiła do realizacji małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego celem jest promocja zasad bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu ulicznym oraz korzystania z elementów odblaskowych. Wzorem lat ubiegłych także w tym roku odbyło się w naszej placówce wiele interesujących działań profilaktycznych w zakresie bezpiecznego poruszania się uczniów w drodze do i ze szkoły. Przede wszystkim wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki i elementy odblaskowe ufundowane przez Rodziców i Sponsorów. W ramach akcji uczniowie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Straży Miejskiej i Policji, by rozmową z profesjonalistami ugruntować swą wiedzę na temat bezpieczeństwa pieszych w ruchu ulicznym. W szkole odbył się także „Test wiedzy o ruchu drogowym” oraz tematyczny apel „Odblaskowa szkoła”, w czasie którego młodzi aktorzy w ciekawy sposób zaprezentowali korzyści wynikające z noszenia odblasków. Jak zawsze realizacja założeń konkursu zyskała także oprawę artystyczną – uczniowie stworzyli wyjątkowe wiersze promujące zasady bezpiecznego poruszania się, nakręcili profilaktyczny filmik, a także nagrali piosenkę na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych. W ramach XII edycji odblaskowej akcji odbył się również konkurs plastyczny pt. „Bezpieczna droga do szkoły”. Wśród działań, jakie szkolni koordynatorzy konkursu zaproponowali dzieciom i młodzieży, znalazły się także takie, w których uczniowie zwrócili uwagę na bezpieczeństwo seniorów i z myślą o osobach starszych tworzyli ulotki i plakaty, rozdawali odblaski oraz pisali listy.

Konkurs „Odblaskowa Szkoła” dobiegł końca, ale działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa uczniów w drodze do i ze szkoły oraz promocję korzystania z elementów odblaskowych w ruchu ulicznym będą w naszej szkole kontynuowane przez cały rok.

Opracowała: mgr Katarzyna Kutkiewicz