Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, by zwrócić uwagę światowego społeczeństwa na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę, a także konieczność obrony różnorodności językowej przed postępującą unifikacją. Nasza szkoła również włączyła się w uczczenie tego święta, organizując zajęcia przypominające o pięknie mowy ojczystej. Uczniowie klas czwartych i piątych napisali dyktando najeżone licznymi trudnościami językowymi. Z ortograficznych potyczek zwycięsko wyszli: Maria Chodnik (IVa), Adam Nowak (IVa), Amelia Orłowska (IVb), Lidia Kawalec (IVc), Bartłomiej Michałek (Va), Emilia Rajda (Vb), Emilia Wiśniewska (Vc). Czwartoklasiści przygotowali także piękne zakładki do książek. Uczniowie klas szóstych stworzyli listę najczęściej popełnianych błędów językowych, gimnastykowali się z łamańcami językowymi, rozwiązywali krzyżówki i rebusy. W obchody święta włączyli się również uczniowie klasy IIIa, którzy poznali na zajęciach najciekawsze publikacje dotyczące języka polskiego.

Opracowała: mgr Katarzyna Kutkiewicz