Nowoczesne technologie – Laboratoria Przyszłości
Dzień otwarty w „Piątce”
Ozoboty na lekcjach języka polskiego
Korzystamy z LEGO Education
Z Ozobotami projektujemy i zwiedzamy „Wymarzone Miasto”
Druk 3D
W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” nasza szkoła pozyskała drukarkę 3D Flashforge Adventurer EDU Lite wraz programem Tinkercad, służącym między innymi do projektowania w środowisku 3D. Na lekcjach informatyki i programowania uczniowie dowiadują się w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakich materiałów eksploatacyjnych użyć, aby otrzymać zaprojektowany obiekt, jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D. Dzieci mogą również zaprojektować własne modele do wydruku posługując się środowiskiem projektowym Tinkercad. Warto podkreślić, że praca w tym programie rozwija kreatywność uczniów, myślenie przestrzenne oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D. Fakt posiadania przez naszą szkołę drukarki 3D wpływa na urozmaicenie i wzbogacenie procesu nauczania. Do tej pory dzieci pod czujnym okiem nauczyciela zaprojektowały i wydrukowały między innymi: breloczki, figurki do szachów, miniatury przeróżnych budowli, napisy służące dekoracji szkoły, tarcze z logo naszej szkoły.
Opracowała: mgr Małgorzata Lipowiecka
Kodujemy wyjątkową mapę nieba
Wykorzystując popularną grę w statki oraz matę do kodowania uczniowie utrwalali wiedzę o ciałach niebieskich krążących we wszechświecie. Pod „masztami statków” kryły się pytania, na które uczniowie musieli prawidłowo odpowiedzieć. W ten sposób mogli ustawić swój pionek na planszy. Uczeń, który umieścił najwięcej swoich pionków wygrywał. Taka zabawowa forma sprawdzania wiadomości, pomimo małej rywalizacji, sprawiła uczniom dużo radości.
Detektyw Piąteczka i ozoboty w andrychowskich przedszkolach
Tradycją naszej szkoły stały się wiosenne wyprawy Detektywa Piąteczki do przedszkoli, w których opowiada o naszej placówce i zaprasza przyszłych pierwszoklasistów do nas na dzień otwarty. W tym roku słynnemu śledczemu i tropicielowi szkolnych zagadek towarzyszyli niezwykli asystenci – ozoboty. Małe roboty wzbudziły wśród przedszkolaków prawdziwą sensację. Dzieci z nieukrywanym zachwytem i zainteresowaniem obserwowały, jak ozoboty wędrują po przygotowanym na tę okazję planie szkoły i sprawnie wykonują manewry zakodowane na trasie przejazdu. Wszyscy chcieli choć na chwilę potrzymać roboty w rękach, obejrzeć je z bliska i osobiście zakodować dla nich choć fragment trasy.
Detektyw Piąteczka jest prawdziwą ikoną naszej szkoły, ale nawet on musiał przyznać, że w tym roku to ozoboty skradły przedszkolakom serca.
Opracowała: mgr Katarzyna Kutkiewicz
PIĄTECZKOWA LEGO NOCKA
Z 25 na 26 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie odbyła się impreza pod nazwą PIĄTECZKOWA LEGO NOCKA. Dobrą zabawę uczniom klas VIa, VIb i VIIIa zapewniły pomoce, które zostały pozyskane w ramach Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości. Były to zestawy Lego Education SPIKE Essential i Lego Education BricQ Motion Essential Set, dzięki którym możliwe było zorganizowanie szkolnego turnieju LEGO MASTERS. Natomiast mobilny zestaw nagłaśniający PORT8VHF-BT z odtwarzaczem MP3 SD/ USB oraz odbiornikiem Bluetooth umożliwił zorganizowanie dyskoteki oraz wieczoru filmowego.
Opracowała: mgr Małgorzata Lipowiecka
2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie przystąpiła do Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna, której priorytetowym celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły z zajęciami prowadzonymi w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne,w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.Szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach rządowego programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.Za otrzymane środki zakupione zostały: Zestaw ClassVR, drukarka 3D wraz z akcesoriami, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, lutownica – stacja lutownicza, kamera cyfrowa wraz z akcesoriami, statyw z akcesoriami, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofony kierunkowe z akcesoriami, gimbal oraz inny niezbędny sprzęt do zajęć.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu: https://www.gov.pl/web/laboratoria
Opracowała: mgr Małgorzata Lipowiecka