Kubusiowi Przyjaciele Natury

Klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie w roku szkolnym 2021/2022 przystąpiły do programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. To jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych poświęcony tematyce ekologicznej organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie do ruchu.

Uczniowie podczas zajęć tematycznych nauczyli się jak dbać o środowisko naturalne, poznali podstawowe zasady ekologii i korzyści płynące z ruchu oraz dowiedzieli się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Zdobywanie wiedzy przez zabawę pozwoliło rozwinąć u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie.

Pierwsze zajęcia dotyczyły dbania o rośliny i zwierzęta. Dzieci zrozumiały dlaczego każda roślina i każde zwierzę jest ważne dla ekosystemu, w którym występuje oraz jak i dlaczego o nie dbać. Klasa IIIc realizując zajęcia „W ogrodzie. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce” przygotowała pyszną sałatkę owocową, a uczniowie klasy IIa zdrowe, kolorowe kanapki. Lekcja o aktywności fizycznej rozpoczęła się od obejrzenia bajki „Ruch to zdrowie”. Następnie podczas spaceru wokół szkoły uczniowie poszukiwali oznak wiosny. Na zakończenie był czas na zabawy integracyjne na szkolnym boisku. Kolejne zajęcia pozwoliły zrozumieć, że woda jest ograniczonym zasobem i nie wolno jej zanieczyszczać i marnować. Realizując temat dotyczący powietrza uczniowie dowiedzieli się dlaczego powstaje smog i co ludzie powinni robić, żeby powietrze było mniej zanieczyszczone.

Każdy scenariusz przeprowadził uczniów przez inną krainę, po której przewodnikami był Kubuś i zwierzęta chronione. Mamy nadzieję, że dzięki wiedzy zdobytej w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” uczniowie naszej szkoły staną się ekoempatyczni.

Za udział w programie Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie otrzymała certyfikat „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

Opracowała: mgr Anna Więckowska