Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu odbędzie się 11 lutego 2020 r. (wtorek).

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Źródło: www.saferinternetday.org

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

1. Zabezpiecz swój sprzęt – komputer, telefon, tablet.

Zainstaluj program antywirusowy, pamiętaj o aktualizacjach, nie klikaj w nieznane linki i nie pobieraj podejrzanych załączników.

1. Dbaj o swoją prywatność.

Skonfiguruj ustawienia prywatności. Nikomu nie udostępniaj swoich haseł .

1. Szanuj siebie.

Dbaj o pozytywny wizerunek w sieci.

1.   Szanuj innych.

Nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hejtuj.

1. Szanuj swój czas.

Zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci.

1.   Bądź krytyczny.

Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe.

1. Pomyśl, zanim wrzucisz.

To, co wrzucisz do sieci, zostaje tam na zawsze.

1. Korzystaj z możliwości, jakie daje Internet.

Zastanów się, jak możesz twórczo wykorzystać jego potencjał.

1. Przestrzegaj prawa.

Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie.

1. Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście.

W sytuacjach zagrożenia online poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą. Możesz też

zadzwonić pod bezpłatny numer 116 111.