„Tydzień Bezpiecznego Internetu 2020 w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie”

W dniu 11 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!” w ramach akcji Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. które tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet (www.saferinternetday.pl). Celem prowadzonych działań była poprawa świadomości wśród uczniów na temat korzyści i zagrożeń, wynikających z użytkowania Internetu. W tym dniu każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły otrzymał kotylion oraz ulotkę, zawierającą najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z sieci, tj.:

1. Zabezpiecz swój sprzęt: komputer, telefon, tablet – zainstaluj antywirus, pamiętaj o aktualizacjach, nie klikaj w nieznane linki i nie pobieraj podejrzanych załączników.
  1. Dbaj o swoją prywatność – skonfiguruj ustawienia prywatności. Nikomu nie udostępniaj swoich haseł .
  1. Szanuj siebie – dbaj o pozytywny wizerunek w sieci.
  1. Szanuj innych – nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hejtuj.
  1. Szanuj swój czas – zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci.
  1. Bądź krytyczny – nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe.
  1. Pomyśl, zanim wrzucisz – to, co wrzucisz do sieci, zostaje tam na zawsze.
  1. Korzystaj z możliwości, jakie daje Internet – zastanów się, jak możesz twórczo wykorzystać jego potencjał.
  1. Przestrzegaj prawa – pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie.
  1. Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście – w sytuacjach zagrożenia online poproś o pomoc zaufaną osobę  dorosłą. Możesz też zadzwonić pod bezpłatny numer 116 111.

14 lutego 2020 r. przy współpracy z Biblioteką Miejską w Andrychowie zorganizowano przedstawienie pt. „Prastara książnica – skarb i tajemnica” dla uczniów klas I – III oraz „Zaplątani w sieci” dla uczniów klas starszych. Oba spektakle zostały przygotowane przez Teatr Profilaktyczno – Wychowawczy  „Maska” z Krakowa. Ich treść nawiązywała do omawianych w ramach obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu 2020” zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci w sieci.

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2020 w Szkole Podstawowej nr 5  w Andrychowie podjęto również następujące działania:

• spotkanie klas: III a, III b, V a , VI a, VI b z funkcjonariuszem policji Rafałem Tlałką dotyczące bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych;
  • udział klas: Va, VIa, VIb w warsztatach profilaktycznych „Cyberprzemoc” poprowadzonych przez pedagoga z OPS w Andrychowie panią Izabelę Jończy-Chmiel;
  • przeprowadzenie wśród uczniów klas I – III przez wychowawców zajęć z wykorzystaniem materiałów udostępnionych na stronie „sieciaki.pl”;
  • udział uczniów w akcji „Akademia Bezpiecznego Puchatka” – w ramach przeprowadzenia Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa w klasach I;
  • wykonanie gazetki tematycznej o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.

Podsumowaniem podjętych działań w szkole było zorganizowanie apelu „Bezpieczny Internet”. Uczniowie klasy VI a i VI b pod opieką pani Małgorzaty Lipowieckiej przygotowali apel, dzięki któremu uczniowie utrwalili swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych.