Dzień Kropki

Dnia 15 września obchodzony jest International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. To święto kreatywności, pokonywania własnych ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły.

Wszystko zaczęło się w 2003 roku od książki amerykańskiego autora Petera H. Reynoldsa pod tytułem „The Dot” (w języku polskim „Kropka”). W tym utworze literackim dziewczynka o imieniu Vashti uwierzyła we własne możliwości dzięki tytułowej kropce. Ta opowieść poruszyła serca rodziców, nauczycieli oraz wychowawców i stała się inspiracją do stworzenia święta w wielu szkołach na całym świecie. Również szkoły w Polsce zaczynają obchodzić ten dzień, pamiętając o tym, jak ważne dla uczniów jest poczucie pewności siebie i odnajdywanie talentów, które drzemią w każdym z nas.

Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie również przyłączyła się do obchodów tego dnia. Uczniowie poznali historię Vashti, wykonali prace plastyczne z motywem kropki, ozdabiali ścieżki wokół szkoły kredowymi kropkami. Święto Kropki niewątpliwie wyzwoliło dużo radości, kreatywności i euforii. Mamy nadzieję, że wspomniany dzień będzie obchodzony corocznie w naszej szkole, a nasi drodzy uczniowie będą pamiętać jak ważne jest poczucie własnej wartości oraz wyjątkowości.

Opracowała: mgr Agnieszka Gurdek