Wyjazd uczniów klas VI do Chlebowej Chaty

Dnia 13.06.2023r.uczniowie klasy VIa i VIb wyjechali do miejscowości Górki Małe, gdzie znajduje się Chlebowa Chata.

Na miejscu w pomieszczeniu wyglądającym jak mieszkanie dawnej rodziny,  wypełnionym szeregiem różnych sprzętów niezbędnych do codziennego życia człowieka, szóstoklasiści mieli okazję obejrzeć, jak dawniej żyli ludzie i jakich sprzętów używali na co dzień. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach. Samodzielnie wykonywali masło i ser. Później zeszli do dużej jadalni, gdzie  każdy własnoręcznie formował podpłomyki z przygotowanego przez gospodarzy ciasta. Po ich wypieczeniu, gotowe, jeszcze ciepłe podpłomyki zjedli z masłem, miodem lub smalcem, popijając kawą zbożową z mlekiem. Kolejnym przystankiem był kącik pszczelarza, w którym poznali  życie i zwyczaje pszczół. Po  pszczelej lekcji uczniowie  przeszli do stojącej obok stodoły, gdzie największą atrakcją była możliwość młócenia cepami, mielenia żarnami i pracy w kieracie. W nagrodę za trudną pracę dzieci mogły pobuszować po stodole, chętnie korzystały z możliwości ulokowania się za kierownicą starych ciągników. Ostatnim  z punktów programu było ognisko. Wszystkim smakowała smażona, regionalna kiełbasa. Ta żywa lekcja historii na pewno na długo zostanie  w pamięci uczniów.