Wychowywanie w duchu patriotycznym

W ramach realizacji edukacji patriotycznej uczniowie naszej szkoły biorą udział w wielu konkursach historycznych przygotowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty i osiągają w nich bardzo wysokie lokaty:

– uczennica Patrycja Olajossy z kl. III c zajęła pierwsze miejsce i uzyskała tytuł laureata V edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil”,

– uczennica Martyna Pająk z kl. III c uzyskała tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Tematycznego „Na Polu Chwały … – Damy i Kawalerowie Virtuti Militari i Krzyża Walecznych w walce o niepodległości granice II Rzeczypospolitej”

– uczennica Patrycja Olajossy z kl. III c uzyskała tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Historycznego.

Zaświadczenia

Ponadto uczniowie brali udział w etapie rejonowym Ogólnopolskiego Konkursu „Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. Niepodległość i granice Rzeczpospolitej”. Młodzież naszej szkoły wzięła także udział w VI edycji projektu  – konkursu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” oraz w konkursie kuratoryjnym „Postacie, miejsca, wydarzenia w historii Solidarności mojego regionu”. Wyniki tych konkursów będą ogłoszone na początku czerwca 2018r.

Rokrocznie młodzież naszej szkoły odwiedza Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach. Do tej pory zwiedziliśmy następujące wystawy:

– „Narodziny Niepodległej”,

– „Stoimy tu na odpoczynku” – historia pobytu Legionów Polskich w okolicach Kęt,

– wystawa strojów historycznych,

oraz Muzeum w Oświęcimiu.

Wizyta w muzeum

By pogłębić wiedzę historyczną młodzieży organizujemy w naszej szkole apele o tematyce historycznej. W obecnym roku szkolnym przygotowane zostały apele z okazji Święta Odzyskania Niepodległości  oraz Konstytucji 3-go Maja.

Kolejnym ważnym akcentem w realizacji edukacji patriotycznej w naszej szkole jest przygotowanie gazetek tematycznych związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi m.in.:

–  rocznicą wybuchu II Wojny Światowej,

–  rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego,

–  rocznicą zbrodni katyńskiej,

– ze świętem 1-go marca – Dniem Żołnierzy Wyklętych

– ze świętem Odzyskania Niepodległości

Wszystkie wymienione działania podjęte w naszej szkole wpłynęły na pogłębienie wiedzy historycznej oraz świadomości narodowej naszych uczniów.

Anna Semik