W Muzeum Inżynierii Miejskiej

Dnia 30 maja 2018 uczniowie klas I wzięli udział w wycieczce do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Ogród Doświadczeń to sensoryczny park edukacyjny, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki z zakresu mechaniki, optyki, magnetyzmu, hydrostatyki i akustyki.
Znajdują się tam urządzenia, które pobudzają do myślenia, jak również przyswajają wiedzę. Uczniowie mogli samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość  z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i wykonać wiele innych eksperymentów.
Dzieci zadawały przy tym mnóstwo pytań a sam przewodnik był zachwycony poziomem wiedzy jaką prezentowały dzieci.

Muzeum Inżynierii Miejskiej uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji pt. „W dawnej drukarni”, podczas której dowiedziały się, jest wyglądały początki drukarstwa, maszyny i narzędzia wykorzystywane do druku. Zapoznali się również z postacią Johannesa Gutenberga – twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie wystawy ” To takie proste” gdzie po słowie wstępnym i krótkim oprowadzeniu pana przewodnika dzieci mogły same działać na przedmiotach będących częścią wystawy.

Wycieczka stała się ciekawym doświadczeniem, uczniowie przez własne doświadczenie próbowali zrozumieć zjawiska fizyczne, a przy tym świetne się bawić. Dzieci, po kilkugodzinnej zabawie, nie chciały słyszeć o powrocie do szkoły, a poniższe zdjęcia tylko częściowo oddają atmosferę, zafascynowanie no i świetną zabawę naszych podopiecznych.