Plakat autyzm

Od kilku już lat kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień szczególny to 2 kwietnia- Światowy Dzień  Świadomości Autyzmu. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, wykluczenie i przemoc. Autyzm to zaburzenie rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. Osoby z tym zaburzeniem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Zjawisko to dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko” – coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim.

Pamiętaj, że w dniu 2 kwietnia Ty również możesz  wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez nałożenie ubrania w kolorze niebieskim lub dodanie niebieskiej żarówki lub puzzla do swojego profilu na Facebooku albo innym portalu społecznościowym. Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie corocznie  okazuje swoje wsparcie dla osób ze spektrum i włącza się w kampanię społeczną „Polska na niebiesko”.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości o Autyźmie, uczniowie naszej szkoły obejrzeli film pt.: „Świat oczami dzieci ze spektrum autyzmu” . Jest to materiał wyreżyserowany i nagrany przez dzieci z Zespołem Aspergera. Ponadto wychowawcy przeprowadzili rozmowy na temat specyfiki tego zaburzenia oraz różnic w funkcjonowaniu osoby autystycznej. Jako podsumowanie uczniowie wykonali odcisk „Niebieskiej pomocnej dłoni”, obok którego zapisali swoje pomysły dotyczące sposobów na okazanie wsparcia osobom ze spektrum autyzmu.

Opracowała: mgr Agnieszka Gurdek

Autyzm