Spotkanie edukacyjne z Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca Andrychów

Konkurs „Kobiety i kobietki w literaturze”

Dnia 7 marca 2023r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w lekcji o folklorze przeprowadzonej przez Panie z Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów. Celem spotkania było kształtowanie właściwej postawy wobec kultury ludowej oraz poszerzenie zasobu słów o wyrazy związane
z folklorem.

Dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Kołacz i Pani Agnieszki Balon dzieci wzbogaciły wiedzę na temat tradycji naszego regionu, podziwiały dopracowane w każdym szczególe stroje, które są jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich.

Niezwykle ciekawym doświadczeniem okazało się przymierzanie strojów przez uczniów. Lekcję  o folklorze zakończyliśmy z przytupem – śpiewając i tańcząc w rytm muzyki ludowej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dla uczniów z klas 1-3 został zorganizowany konkurs recytatorski pt. „Kobiety i kobietki w literaturze”. Do konkursu zgłosiło się ponad 20 uczniów. Zadanie konkursowe polegało na recytacji wiersza, którego bohaterką lub autorką była kobieta lub dziewczynka. Uczestnicy wybierali utwory znanych i mniej znanych autorów. Pośród nich nie mogło zabraknąć Marii Konopnickiej, Danuty Wawiłow czy Danuty Gellner. Przy ocenie występów konkursowych zwracano uwagę na pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny – strój, gest sceniczny.

W konkursie szkolnym każdy uczestnik został nagrodzony, a jury wyłoniło następujących zwycięzców:

1 miejsce – Emilia Powroźnik (klasa Ib)

2 miejsce – Weronika Nosek (klasa IIIb)

3 miejsce – Pola Pilarska (klasa Ic)

Dziękujemy uczestnikom za udział, rodzicom i nauczycielom za przygotowanie uczniów, a jury za merytoryczne wsparcie konkursu.

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy!

Opracowała: mgr Karina Piesko