Poruszająca lekcja historii w Muzeum Auschwitz-Birkenau

W dniu 17 listopada uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.

Po wejściu na teren Muzeum ukazał się uczniom słynny napis: „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przekroczeniu bramy młodzi ludzie poczuli powagę miejsca, w którym się znajdowali, a zwiedzając poszczególne bloki, mogli zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów, to tylko część przerażającego obrazu obozu. Nie da się ukryć, że na twarzach naszych uczniów pojawiły się łzy wzruszenia. Największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa oraz ściana straceń, przed którą uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych.

Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Auschwitz II – Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.

W trakcie zwiedzania uczniowie spotykali ludzi różnej narodowości oraz w różnym wieku. To oznacza, że Auschwitz jest obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem Shoah, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii, która na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas.

Opracowała: mgr Alina Magiera