Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Fajniaków – „Bycie Eko Jest Fajne”

Tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie zostały zorganizowane w październiku i połączone z świętowaniem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Październik jest miesiącem szczególnie ważny w życiu każdej biblioteki szkolnej, ponieważ w 2008 roku został on wybrany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Wzorem lat poprzednich, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony był z Gangiem, tym razem nie Gangiem Słodziaków, lecz Gangiem Fajniaków. Ze względu na stan epidemiczny w naszym kraju, zachowując standardy sanitarne, był on zorganizowany w zmienionej formule.

Uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich odwiedził Gang Fajniaków. Pluszowe maskotki, przedstawiające bohaterów książki autorstwa Marcina Przewoźniaka: „Gang Fajniaków i Masto Marzeń. Bycie Eko jest fajne!”, towarzyszyły dzieciom podczas lekcji. Nauczyciel głośno czytał przygody Fajniaków opisane w książeczce. Dzieci pod wpływem lektury zadawały pytania związane z ekologią. Dowiedziały się, co to znaczy być „Eko”, dlaczego ekologia i życie zgodne z naturą jest takie ważne. Wykonały prace plastyczne różnymi technikami, nawiązujące  do wysłuchanych opowiadań.

Dzień z Fajniakami dostarczył młodym czytelnikom wielu wrażeń i radości. Licznie odwiedzali oni Bibliotekę Szkolną w poszukiwaniu najlepszej i najciekawszej książki dla siebie.

Opracowała: Katarzyna Pawlikowska

Klasa 3c