Netykieta – zasady korzystania z internetu obowiązujace pracowników i uczniów

Celem przyjęcia zasad netykiety jest stworzenie dobrych ram dla działania społeczności internetowej oraz przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w sieci.

Czym jest netykieta? To zbiór zasad odpowiadających na pytanie: jak zachowywać się korzystając z Internetu? Jak poprawnie pisać? Jakich używać czcionek? Jakie działania (lub ich brak) mogą zostać uznane przez innych jako niegrzeczne, nieuprzejme czy też niekulturalne.

PODSTAWOWE ZASADY NETYKIETY:

1. Szanuj innych użytkowników Internetu i traktuj ich tak jak chcesz by Ciebie traktowano.
  2. Sprzeciwiaj się hejtowi – nie bądź czynnym uczestnikiem nagonki na innych, nie wyśmiewaj, nie poniżaj, nie publikuj poniżających komentarzy, grafik czy filmów.
  3. Świadomie używaj wielkich i małych liter  – staraj się pisać zgodnie z zasadami języka polskiego. Zdania zaczynaj od wielkiej litery, imiona czy nazwy własne, w innych przypadkach wielkie litery stosuj jedynie dla podkreślenia swoich emocji czy też znaczenia jakie ma dla Ciebie konkretne słowo. Pisanie jedynie wielkimi literami jest równoznaczne z KRZYKIEM.
  4. Używaj w komunikacji języka polskiego. Nie każdy tak jak Ty zna języki obce – pamiętaj, że największą sztuką jest pisanie (mówienie) o rzeczach trudnych skomplikowanych językiem prostym i zrozumiałym dla każdego. Używaj właściwej formy gramatycznej i staraj się pisać bez błędów ortograficznych. Pamiętaj, że również użycie takich słów jak proszę, dziękuję przepraszam nic nie kosztuje, a dzięki nim możesz zyskać wielu przyjaciół.
  5. Emotikony – potrafią ubarwić korespondencję, nadać jej osobistego charakteru ale nie przesadzaj, stosuj je z umiarem. Emotikona to jedynie dodatek do Twojej wypowiedzi, a nie na odwrót.
  6. Nie pisz zaczepnych komentarzy, nie troluj. Staraj się pisać na temat – merytorycznie, kulturalnie – trzymaj się faktów. To, że kogoś nie widzisz nie znaczy że swoimi słowami nie możesz wyrządzić mu krzywdę. Czy krótkotrwały rozgłos jaki dzięki temu uzyskasz wart jest łez skrzywdzonej osoby?
  7. Fakenewsy – czyli fałszywe informacje. Nie rozpowszechniaj fałszywych informacji, zanim przekażesz dalej jakąś szokującą informację sprawdź ją co najmniej w dwu poważnych źródłach. Nie uchroni nas to w 100%, ale na pewno pozwoli oddzielić informacje prawdziwe od plotek.
  8. Nie przywłaszczaj sobie cudzych treści, zarówno multimedialnych jak i tekstów książek czy też wydawnictw. Wskazanie źródła skąd pochodzi cytat, kto jest autorem potwierdzi tylko Twoje oczytanie czy znajomość źródeł.
  9. Dbaj o prywatność zarówno swoją jak i innych – nie publikuj treści, które otrzymałeś prywatnymi kanałami. Nie umieszczaj w Internecie prywatnych zapisków, dokumentów, zdjęć czy też nagrań. Po pierwsze, w pewnym momencie możesz ujawnić dane, które za rok może za 10 lat będą dla Ciebie „niewygodne”, a usunięcie tych danych z Internetu może być już niemożliwe. Po drugie, nawet przypadkowe ujawnienie informacji o miejscu zamieszkania lub posiadanych dobrach może narazić Ciebie lub najbliższych na straty materialne.
  10. Respektuj regulaminy i zasady grup – każda społeczność posiada swoje indywidualne zasady do których należy się stosować, jeżeli nie chcesz być wykluczony z tej społeczności. Stosuj się do zasad ustalonych przez założycieli grupy.

Szkoły Podstawowej nr 5

w Andrychowie