Celem przyjęcia zasad netykiety jest stworzenie dobrych ram dla działania społeczności internetowej oraz przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w sieci.
Czym jest netykieta? To zbiór zasad odpowiadających na pytanie: jak zachowywać się korzystając z Internetu? Jak poprawnie pisać? Jakich używać czcionek? Jakie działania (lub ich brak) mogą zostać uznane przez innych jako niegrzeczne, nieuprzejme czy też niekulturalne.
PODSTAWOWE ZASADY NETYKIETY:
- Szanuj innych użytkowników Internetu i traktuj ich tak jak chcesz by Ciebie traktowano.
- Sprzeciwiaj się hejtowi – nie bądź czynnym uczestnikiem nagonki na innych, nie wyśmiewaj, nie poniżaj, nie publikuj poniżających komentarzy, grafik czy filmów.
- Świadomie używaj wielkich i małych liter – staraj się pisać zgodnie z zasadami języka polskiego. Zdania zaczynaj od wielkiej litery, imiona czy nazwy własne, w innych przypadkach wielkie litery stosuj jedynie dla podkreślenia swoich emocji czy też znaczenia jakie ma dla Ciebie konkretne słowo. Pisanie jedynie wielkimi literami jest równoznaczne z KRZYKIEM.
- Używaj w komunikacji języka polskiego. Nie każdy tak jak Ty zna języki obce – pamiętaj, że największą sztuką jest pisanie (mówienie) o rzeczach trudnych skomplikowanych językiem prostym i zrozumiałym dla każdego. Używaj właściwej formy gramatycznej i staraj się pisać bez błędów ortograficznych. Pamiętaj, że również użycie takich słów jak proszę, dziękuję przepraszam nic nie kosztuje, a dzięki nim możesz zyskać wielu przyjaciół.
- Emotikony – potrafią ubarwić korespondencję, nadać jej osobistego charakteru ale nie przesadzaj, stosuj je z umiarem. Emotikona to jedynie dodatek do Twojej wypowiedzi, a nie na odwrót.
- Nie pisz zaczepnych komentarzy, nie troluj. Staraj się pisać na temat – merytorycznie, kulturalnie – trzymaj się faktów. To, że kogoś nie widzisz nie znaczy że swoimi słowami nie możesz wyrządzić mu krzywdę. Czy krótkotrwały rozgłos jaki dzięki temu uzyskasz wart jest łez skrzywdzonej osoby?
- Fakenewsy – czyli fałszywe informacje. Nie rozpowszechniaj fałszywych informacji, zanim przekażesz dalej jakąś szokującą informację sprawdź ją co najmniej w dwu poważnych źródłach. Nie uchroni nas to w 100%, ale na pewno pozwoli oddzielić informacje prawdziwe od plotek.
- Nie przywłaszczaj sobie cudzych treści, zarówno multimedialnych jak i tekstów książek czy też wydawnictw. Wskazanie źródła skąd pochodzi cytat, kto jest autorem potwierdzi tylko Twoje oczytanie czy znajomość źródeł.
- Dbaj o prywatność zarówno swoją jak i innych – nie publikuj treści, które otrzymałeś prywatnymi kanałami. Nie umieszczaj w Internecie prywatnych zapisków, dokumentów, zdjęć czy też nagrań. Po pierwsze, w pewnym momencie możesz ujawnić dane, które za rok może za 10 lat będą dla Ciebie „niewygodne”, a usunięcie tych danych z Internetu może być już niemożliwe. Po drugie, nawet przypadkowe ujawnienie informacji o miejscu zamieszkania lub posiadanych dobrach może narazić Ciebie lub najbliższych na straty materialne.
- Respektuj regulaminy i zasady grup – każda społeczność posiada swoje indywidualne zasady do których należy się stosować, jeżeli nie chcesz być wykluczony z tej społeczności. Stosuj się do zasad ustalonych przez założycieli grupy.
Dyrektor
Szkoły Podstawowej nr 5
w Andrychowie