„Naukowiej” – Mobilny Projekt Edukacyjny

W dniach 19-20 września 2019r. uczniowie klas IIIa i IIIb oraz Va,VIa,VIb Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie wraz z opiekunami uczestniczyli w pokazach popularnonaukowych Mobilnego Projektu Edukacyjnego „Naukowiej” Małopolskiego Centrum Cogiteon. Doświadczenia przeprowadzono  w Szkole Podstawowej nr 2, do której przybyli Animatorzy Cogiteonu i wcielili się w role naukowców, by pomóc zrozumieć uczniom skomplikowane zjawiska fizyczne oraz chemiczne. Nauka przez zabawę okazała się  bardzo ciekawa dla dzieci  i młodzieży szkolnej.

Uczniowie klas III  zostali zaproszeni na  “Wyprawę na inną planetę”. Polecieli w kosmos. Próbowali odkryć, jakie przygody czekają na planecie Cogito. Czy panują na niej warunki dogodne do życia. Dzięki odpowiedzi na te oraz inne pytania dzieci w ciekawy sposób poszerzyły wiedzę na temat otaczającego świata i zachodzących w nim zjawisk.  Przeprowadzone doświadczenia pokazały, jak wielką wartość ma nauka.   Zachęciły  również do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytania związane ze środowiskiem, w którym żyjemy.

Uczniowie klas V i VI zostali zaproszeni na wyzwania naukowe Science Challenge.
Przez zabawę  animatorom Cogiteonu udało się wzbudzić wielką chęć poznawania świata i zainteresowanie naukami: matematyką, fizyką, chemią i biologią. Spojrzenie na nie z innej perspektywy niż ławka szkolna wzbudziło ogromną ciekawość, entuzjazm i pozytywne nastawienie uczniów. Chętnie zgłaszali się do  rozwiązywania kolejnych zagadek, m.in. „parzyli” herbatę, przebijali balony skórką pomarańczy, napełniali worki powietrzem na różne sposoby,  poznali „kubek” geniusza matematycznego Pitagorasa. Wiele z tych doświadczeń będą mogli wykonać sami w domu.

Uczniowie uczestniczący w pokazach uznali, że będzie to dla nich  na pewno  niezapomniany dzień  w szkole.