Dzień Polskiej Niezapominajki

15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto to zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki. Nazwa pochodzi od kwiatu niezapominajka, którą można spotkać na wielu kontynentach. Nam kojarzy się z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące.

Święto ma podwójne znaczenie. Z jednej strony jest to święto leśników, przyrodników i tych wszystkich, którzy kochają las i polską przyrodę. Z drugiej strony – podobnie jak niezapominajka – to przede wszystkim symbol pamięci i miłości, przypominający, że powinniśmy zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje. Najlepiej ujął to sam twórca tego dnia,  Andrzej Zalewski, na jednym ze Świąt Polskiej Niezapominajki: „Zabawa pożyteczna, bo my musimy stąd, z tego miejsca ponieść w Polskę szacunek do lasów, szacunek do przyrody, że jesteśmy cząstką przyrody, że ten kwiatek musi nas uczyć nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie, do kraju, do tego wszystkiego ma służyć niezapominajka (…) Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków”.

O niezapominajkach Maria Konopnicka tak pisała:

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
śmieją się cichutko
i szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

O tym ważnym dniu nie zapomnieli uczniowie z klasy 2b Szkoły Podstawowej nr5 w Andrychowie. W ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki wykonywali między innymi prace plastyczne.

Opracowała: mgr Katarzyna Pawlikowska