Segreguj olej

Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie włączyła się do realizowanego w Gminie Andrychów ekologicznego projektu segregacji zużytych olejów i tłuszczy jadalnych skierowanych do mieszkańców gminy. Zużyte oleje używane w gospodarstwach domowych stanowią uciążliwy odpad, który zazwyczaj wylewany jest do zlewu bądź kanalizacji, co między innymi może powodować zatykanie rur spustowych w domach, a także przyczyniać się do awarii w publicznej sieci kanalizacyjnej oraz zanieczyszczeń środowiska.

W ramach projektu, zużyte w gospodarstwach domowych oleje jadalne i tłuszcze należy zbierać w plastikowych butelkach PET (np. po wodzie mineralnej, słodzonych napojach, sokach), a następnie wypełnione odpadem butelki umieścić w specjalnie do tego przystosowanych i oznakowanych pojemnikach. Na terenie Gminy Andrychów pojemniki zostały rozmieszczone w czternastu ogólnodostępnych lokalizacjach. Taki pojemnik został również ustawiony przy naszej szkole. Znajduje się on na zewnątrz budynku szkoły przy schodach w pobliżu wejścia bocznego od strony kuchni.

Do tego pojemnika można wyrzucać butelki wypełnione wszystkimi zużytymi olejami i tłuszczami, których używamy w domu do przygotowywania posiłków, to jest różne rodzaje olejów jadalnych (słonecznikowy, oliwkowy, rzepakowy, sojowy, palmowy, kokosowy i inne), tłuszcze (masło, margarynę lub smalec), wszystkie oleje i tłuszcze z konserw warzywnych, mięsnych, rybnych, sałatek, fondue, serów czy grzybów marynowanych w oleju lub w marynatach do grillowania oraz oczywiście oleje ze smażenia.

Jak prawidłowo segregować olej?

Zużyte oleje i tłuszcze należy przelać do plastikowej butelki o pojemności od 0,3 do 1,5 litra. Przed przelaniem do butelki trzeba pamiętać o całkowitym ostygnięciu tłuszczu, a pod koniec o dokładnym zakręceniu butelki. Pełną i szczelnie zamkniętą butelkę należy zanieść do najbliższego oznaczonego pojemnika na zużyte oleje.

Pod żadnym pozorem nie należy wylewać wysortowanego oleju wprost do pojemnika, olej zawsze musi być w plastikowej butelce. Do segregowania olejów nie należy używać szklanych butelek. Te mogą pęknąć po wyrzuceniu albo podczas kolejnej obróbki odpadów.

Szczegółowe informacje na temat projektu i zasad segregacji zużytych olei można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Andrychowie pod adresem: andrychow.eu/segreguj-z-nami-oleje-jadalne/