22 kwietnia 2021 – Dzień Ziemi

Motywem przewodnim tegorocznego  Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu epidemii koronawirusa SARS-Cov2, obchody Światowego Dnia Ziemi w tym roku będą szczególne, gdyż  zostaną przeprowadzone w naszej szkole w świecie wirtualnym, podczas zdalnego nauczania.

Nasz Tydzień Ekologiczny będzie obfitował w różnorodne akcje, działania i konkursy, a efekty opublikujemy na stronie szkoły.

Oto co nas czeka.

Na lekcjach przyrody uczniowie poznają obiekty i obszary chronione w najbliżej okolicy.

W ramach projektu „Zielony ład w szkole”, uczniowie na lekcjach geografii będą realizowali zagadnienia związane z „zieloną energią” – energią przyszłości. Tematyka ta będzie korespondowała z webinarium „Lekcja z klimatem”, podczas którego młodzież będzie uczestniczyła w wykładzie o systemie klimatycznym Ziemi i warsztatach o marnowaniu żywności i odpowiedzialnej, zrównoważonej modzie. Również lekcje biologii będą poświęcone wpływie człowieka na środowisko.

„Eko design” i „Eko moda” to projekty, w których uczniowie będą tworzyli stroje i przedmioty z odpadów.  Dla chętnych zostały ogłoszone konkursy: fotograficzny „Zachować przyrodę  w obiektywie”,  plastyczny – kolaż  „Przyrodnicze obrazy”. Dodatkowo uczniowie zmierzą się w pisemnym teście wiedzy o ekologii i przyrodzie oraz  będą tworzyli hasło promujące ideę ochrony naszej planety.

Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych wśród dzieci, młodzieży. Jest to doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzi z naturą, możliwości ochrony przyrody i klimatu.

Chrońmy naszą planetę! Zacznijmy działać!

Opracowała: mgr Alina Magiera