Wycieczka do Budapesztu

16 października 36 uczniów z klas ósmych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie pod opieką wychowawców udało się na wycieczkę do Budapesztu. Po podróży przez piękną Słowację rozpoczęliśmy naszą wędrówkę po Budapeszcie od spaceru przez Plac Bohaterów i Park Miejski do Zamku Vajdahunyad – bajkowej budowli malowniczo położonej wśród drzew nad brzegiem jeziora. Widzieliśmy jeden z największych w Europie kompleksów basenowych, Operę, Pałac Dreschlera, Plac Oktogon, Parlament, Bazylikę św. Stefana. Spacerowaliśmy najbardziej reprezentatywnym deptakiem miasta – Vaci utca. Drugiego dnia wycieczki weszliśmy na Wzgórze Zamkowe, odwiedziliśmy Kościół św. Macieja, podziwialiśmy wspaniałe widoki z tarasów Baszty Rybackiej oraz stare kamieniczki Budy, a także Zamek Królewski. Poszliśmy również na Wzgórze Gellerta skąd rozpościerała się niesamowita panorama miasta. Jednak największe wrażenia tego dnia zrobił na nas wszystkich rejs statkiem po Dunaju – niesamowity i magiczny obraz oświetlonego miasta. 18 października przed wyjazdem w drogę powrotną udaliśmy się na Zakole Dunaju do Wyszehradu – dawnej rezydencji królewskiej. Z Twierdzy znowu mogliśmy podziwiać przepiękne widoki. Zmęczeni ale bardzo, bardzo zadowoleni wróciliśmy do Andrychowa w piątkowy wieczór.

Opracowała: mgr Małgorzata Lipowiecka