Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę tę wybrano nieprzypadkowo. Jest ona związana z wydarzeniem – 1 marca 1551 r., kiedy to w więzieniu mokotowskim komuniści zastrzelili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, kontynuującej od 1945r. tradycje Armii Krajowej.

Żołnierze Wyklęci byli członkami polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, którzy stawiali opór komunistom rządzącym w tym czasie Polską i ich chęciom podporządkowania naszego kraju ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną wymierzoną w nich propagandą władz komunistycznych, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia” lub „wrogami ludu”.

Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale także przykładem najliczniejszej antykomunistycznej partyzantki zbrojnej w skali całej Europy, obejmującej teren całe Polski.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotowując akcję plakatową opowiadającą o losach Niezłomnych.

W poniższej galerii prezentujemy część przygotowanych przez uczniów prac.

Opracował

mgr Marcin Karło