Koło historyczne
kl. Va, Vc – mgr Marcin Karło – czwartek 13.45- 14.30
kl. VIa, VIb – mgr Marcin Karło – czwartek 14.40- 15.25
Cele zajęć:
- wyposażenie uczniów w dodatkowe wiadomości z zakresu historii,
- rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów,
- dostrzeganie związków pomiędzy historia Polski, historia powszechną, a historią naszego regionu,
- motywowanie do twórczego myślenia i działania,
- rozwijanie indywidualnych zainteresowań i pasji
- pogłębianie i umacnianie postaw patriotycznych,
- kształcenie tolerancji, poszanowania dla poglądów innych i odmienności kulturowych.
Tematyka zajęć:
Historia – świadek czasu:
- Źródła historyczne – czym są i jak się dzielą.
- Jak analizować źródła historyczne.
- Mapa historyczny – dzięki niej odkrywamy historię.
HIstoria – nauczycielka życia
- Historia pisma, alfabetu i kalendarza.
- Najważniejsze cywilizacje starożytne – Mezopotamia, Grecy, Rzymianie.
- Dziedzictwo starożytności.
- Sztuka europejska i jej twórcy.
- Piastowie na tronie polskim.
Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych
W związku z przypadającym 1 marca Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych członkowie szkolnego koła historycznego przygotowali informacje o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego – Żołnierzach Niezłomnych oraz obejrzeli film w technologii VR opisujący ich losy.
Historia Solidarności w Małopolsce
Powstanie NSZZ „Solidarność” w 1980 r. to przełomowy moment w najnowszej historii Polski i świata. Zbiorowy wysiłek i odwaga Polaków, którzy stanęli pod sztandarem związku do walki o wolność i godność człowieka oraz o niepodległe i demokratyczne państwo zyskało uznanie i szacunek w oczach opinii międzynarodowej. Ten wkład Polski w najnowszą historię Polski i świata jest niepodważalny i wymaga podejmowania działań mających na celu pielęgnowanie pamięci o „Solidarności”, ludziach ją tworzących i wydarzeniach, które rozgrywały się na terenie całego kraju. Dlatego członkowie szkolnego koła historycznego wzięli udział w VII edycji projektu edukacyjnego „Historia Solidarności w Małopolsce”. Dzięki „żywej” lekcji historii poznali losy działaczy małopolskiej Solidarności w okresie stanu wojennego. Mogli kształtować swój patriotyzm a także wzmacniać poczucie tożsamości narodowej.
Z okazji przypadającej w tym roku 160-tej rocznicy wybuchu powstania styczniowego członkowie szkolnego koła historycznego przygotowali gazetki poświęcone temu ważnemu dla naszej historii wydarzeniu.
Nowoczesne technologie w służbie historii
Nowoczesne technologie są ważnym elementem w nauczaniu różnych przedmiotów, również historii. Pozwalają z nowej perspektywy spojrzeć na ciekawe wydarzenia i łatwiej je zrozumieć. Dlatego też na zajęciach koła historycznego wykorzystujemy okulary VR, dzięki którym uczniowie mogą się przenieść w centrum np. bitwy warszawskiej z 1920 r. i z bliska poznać okoliczności tego ważnego dla naszej historii momentu.
Zapominani Polscy wynalazcy i naukowcy
Świat nauki pełen jest świetnych polskich wynalazców. Jeden z Polaków stworzył najlepszy w ówczesnym świecie model komputera, który przewyższał urządzenia od IBM. Innemu zawdzięczamy istnienie wycieraczek w samochodach. Kolejni byli prekursorami w rozwoju telewizji, kamer i kolorowego filmu. Nie brakowało też wynalazców, którzy dzięki swoim urządzeniom pomogli aliantom wygrać II wojnę światową. O przypomnienie tych wybitnych postaci zadbali uczniowie ze szkolnego koła historycznego: Błażej Bogunia i Kamil Zadora z klasy Va oraz Maja Matusiak i Adam Migoń z klasy Vb.
Powstanie w getcie warszawskim
19 kwietnia obchodziliśmy 79-tą rocznie wybuchu powstania w getcie warszawskim. Pamiętając o bohaterskich powstańcach i chcąc uczcić ich pamięć członkowie szkolnego koła historycznego przygotowali gazetkę, dzięki której uczniowie naszej szkoły mogli poznać losy Bohaterów Getta Warszawskiego.
WIWAT MAJ! 3 MAJ!
W dniu 29 kwietnia członkowie szkolnego koła historycznego uczcili zbliżające się święto Konstytucji 3 maja, składając kwiaty pod upamiętniającą to ważne dla Polaków święto narodowe tablicą znajdująca się przy ulicy Szewskiej w Andrychowie. W skład delegacji weszli: Błażej Bogunia i Kamil Zadora z klasy Va, Maja Matusiak i Adam Migoń z klasy Vb oraz Krystian Kierczak z klasy VIIa.