Niezapomniana wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

Dnia 23 listopada 2022 roku uczniowie z klas drugich i trzecich wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Kopalni Soli w Wieliczce. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z obiektami zapisanymi na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO oraz zdobycie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego własnego regionu.

Pod opieką przewodników uczniowie zwiedzili szlak turystyczny, pokonując ponad 800 schodów i trasę liczącą 2.5 kilometra. Obejmowała ona Szyb Daniłowicza, wyrobiska, a także Komorę Urszula, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Przewodnik opowiadał o znanych osobach, które zwiedzały kopalnię, a wśród nich znaleźli się: Mikołaj Kopernik, Józef Piłsudski, Karol Wojtyła.

Największy zachwyt wśród uczestników wycieczki wzbudziła pełna blasku i rozmachu kaplica solna, zwana Kaplicą św. Kingi. Uczniowie podziwiali widok malowniczych jezior solankowych, znajdujących się w Komorze Barącza i Piłsudskiego, a także rzeźby wielickich górników. Zwieńczeniem wycieczki był ekscytujący wyjazd windą na powierzchnię, trwający zaledwie 40 sekund.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszego wyjazdu.

Opracowała:

mgr Karina Piesko