Dzień Dinozaura

26 lutego przypada nietypowe święto – „Dzień Dinozaura”. Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają nas fascynować. Każdy chciałby przenieść się w czasy prehistoryczne i zobaczyć je na żywo. Nazwa dinozaur pochodzi od greckich słów „deinos” (co znaczy „straszny”, „potężny”) oraz „sauros” („jaszczurka”). Wymyślił ją naukowiec Richard Owen w 1842 roku, jednak jego celem nie było podkreślenie wzbudzających strach cech jak pazury czy zęby, ale pokazanie majestatu i rozmiarów tych stworzeń.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie z wielkim entuzjazmem przyłączyli się do obchodów „Dnia Dinozaura”. W klasach i na korytarzu pojawiły się gazetki tematyczne. Podczas lekcji uczniowie oglądali filmy i prezentacje o wymarłych gadach, poznali budowę dinozaurów, czytali informacje, przyglądali się modelom, ilustracjom i plakatom. Dzieci wykonywały zadania na tablicy interaktywnej: układały puzzle, wskazywały różnice w obrazkach, szukały pasujących do siebie obrazków i rozwiązywały zagadki. W czasie zajęć na dywanie ucznowie grali w gry edukacyjne: „Nakarm dinozaura”, „Na tropie dinzaurów”, „Memory – dinozaury”.  Zwieńczeniem dnia było wykonanie niezwykłych prac plastyczno-technicznych.

Dzień Dinozaura przeniósł uczniów w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat. Zajęcia sprawiły wiele radości i będziemy czekać z niecierpliwością na obchody w kolejnym roku.

Opracowała: mgr Anna Więckowska