Wyjazd do Obozu Auschwitz – Birkenau

W piątek 6 maja uczniowie klas VIII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Muzeum Auschwitz – Birkenau W Oświęcimiu. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsc, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu – eksterminacji narodu żydowskiego.

Z przewodnikami, po minięciu bramy z niemieckim  napisem „Arbeit macht frei”, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Przed „Ścianą Straceń” zapalili symboliczne znicze, składając hołd tym, którzy zginęli w obozie w czasie II wojny światowej.

Następnie uczniowie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie. Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

Wizyta w Muzeum na terenie byłego, niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau skłoniła młodych ludzi  do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości, jak: wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja, miłość bliźniego. Zwiedzanie uwrażliwiło uczniów  na los innych i poszerzyło ich wiedzę historyczną.

Opracowała: mgr Krystyna Fluder