Laboratoria Przyszłości

Dzień otwarty w „Piątce”

Ozoboty na lekcjach języka polskiego

Korzystamy z LEGO Education


Detektyw Piąteczka i ozoboty w andrychowskich przedszkolach

Tradycją naszej szkoły stały się wiosenne wyprawy Detektywa Piąteczki do przedszkoli, w których opowiada o naszej placówce i zaprasza przyszłych pierwszoklasistów do nas na dzień otwarty. W tym roku słynnemu śledczemu i tropicielowi szkolnych zagadek towarzyszyli niezwykli asystenci – ozoboty. Małe roboty wzbudziły wśród przedszkolaków prawdziwą sensację. Dzieci z nieukrywanym zachwytem i zainteresowaniem obserwowały, jak ozoboty wędrują po przygotowanym na tę okazję planie szkoły i sprawnie wykonują manewry zakodowane na trasie przejazdu. Wszyscy chcieli choć na chwilę potrzymać roboty w rękach, obejrzeć je z bliska i osobiście zakodować dla nich choć fragment trasy.

Detektyw Piąteczka jest prawdziwą ikoną naszej szkoły, ale nawet on musiał przyznać, że w tym roku to ozoboty skradły przedszkolakom serca.

Opracowała: mgr Katarzyna Kutkiewicz


PIĄTECZKOWA LEGO NOCKA

Z 25 na 26 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Andrychowie odbyła się impreza pod nazwą PIĄTECZKOWA LEGO NOCKA. Dobrą zabawę uczniom klas VIa, VIb i VIIIa zapewniły pomoce, które zostały pozyskane w ramach Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości. Były to zestawy Lego Education SPIKE Essential i Lego Education BricQ Motion Essential Set, dzięki którym możliwe było zorganizowanie szkolnego turnieju LEGO MASTERS. Natomiast mobilny zestaw nagłaśniający PORT8VHF-BT z odtwarzaczem MP3 SD/ USB oraz odbiornikiem Bluetooth umożliwił zorganizowanie dyskoteki oraz wieczoru filmowego.

Opracowała: mgr Małgorzata Lipowiecka


2021/2022

Okulary ClassVR

Poznajemy Ozoboty

Lekcja z robotami

W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie przystąpiła do Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna, której priorytetowym celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły z zajęciami prowadzonymi w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne,w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.Szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach rządowego programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.Za otrzymane środki zakupione zostały: Zestaw ClassVR, drukarka 3D wraz z akcesoriami, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, lutownica – stacja lutownicza, kamera cyfrowa wraz z akcesoriami, statyw z akcesoriami, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofony kierunkowe z akcesoriami, gimbal oraz inny niezbędny sprzęt do zajęć.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Opracowała: mgr Małgorzata Lipowiecka