Koło historyczne

Koło historyczne – kl. Va, VIa, VIb – mgr Marcin Karło – wtorek 13.50- 14.35

Cele zajęć:

• wyposażenie uczniów w dodatkowe wiadomości z zakresu historii,
  • rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów,
  • dostrzeganie związków pomiędzy historia Polski, historia powszechną, a historią naszego regionu,
  • motywowanie do twórczego myślenia i działania,
  • rozwijanie indywidualnych zainteresowań i pasji
  • pogłębianie i umacnianie postaw patriotycznych,
  • kształcenie tolerancji, poszanowania dla poglądów innych i odmienności kulturowych.

Tematyka zajęć:

Historia – świadek czasu:

• Źródła historyczne – czym są i jak się dzielą.
  • Jak analizować źródła historyczne.
  • Mapa historyczny – dzięki niej odkrywamy historię.

HIstoria – nauczycielka życia

• Historia pisma, alfabetu i kalendarza.
  • Najważniejsze cywilizacje starożytne – Mezopotamia, Grecy, Rzymianie.
  • Dziedzictwo starożytności.
  • Sztuka europejska i jej twórcy.
  • Piastowie na tronie polskim.

Nowoczesne technologie w służbie historii

Nowoczesne technologie są ważnym elementem w nauczaniu różnych przedmiotów,  również historii. Pozwalają z nowej perspektywy spojrzeć na ciekawe wydarzenia i łatwiej je zrozumieć. Dlatego też na zajęciach koła historycznego wykorzystujemy okulary VR, dzięki którym uczniowie mogą się przenieść w centrum np. bitwy warszawskiej z 1920 r. i z bliska poznać okoliczności tego ważnego dla naszej historii momentu.

Zapominani Polscy wynalazcy i naukowcy

Świat nauki pełen jest świetnych polskich wynalazców. Jeden z Polaków stworzył najlepszy w ówczesnym świecie model komputera, który przewyższał urządzenia od IBM. Innemu zawdzięczamy istnienie wycieraczek w samochodach. Kolejni byli prekursorami w rozwoju telewizji, kamer i kolorowego filmu. Nie brakowało też wynalazców, którzy dzięki swoim urządzeniom pomogli aliantom wygrać II wojnę światową. O przypomnienie tych wybitnych postaci zadbali uczniowie ze szkolnego koła historycznego: Błażej Bogunia i Kamil Zadora z klasy Va oraz Maja Matusiak i Adam Migoń z klasy Vb.

Powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia obchodziliśmy 79-tą rocznie wybuchu powstania w getcie warszawskim. Pamiętając o bohaterskich powstańcach i chcąc uczcić ich pamięć członkowie szkolnego koła historycznego przygotowali gazetkę, dzięki której uczniowie naszej szkoły mogli poznać losy Bohaterów Getta Warszawskiego.

WIWAT MAJ! 3 MAJ!

W dniu 29 kwietnia członkowie szkolnego koła historycznego uczcili zbliżające się święto Konstytucji 3 maja, składając kwiaty pod upamiętniającą to ważne dla Polaków święto narodowe tablicą znajdująca się przy ulicy Szewskiej w Andrychowie. W skład delegacji weszli: Błażej Bogunia i Kamil Zadora z klasy Va, Maja Matusiak i Adam Migoń z klasy Vb oraz Krystian Kierczak z klasy VIIa.