Z wizytą w Warszawie

W dniach 15-17 maja 2019r. uczniowie klas III gimnazjalnych Szkoły Podstawowej  nr 5  w Andrychowie pojechali na wycieczkę do Warszawy. Program wyjazdu był niezwykle bogaty. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęli od wizyty w Sejmie. Poznali jego historię, obserwowali obrady.  Później udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczestniczyli w żywej lekcji historii, oglądając i wysłuchując wspomnień o bohaterach, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944r. Drugi dzień wycieczki gimnazjaliści rozpoczęli w Centrum Nauki Kopernik. Pobyt bardzo podobał się młodzieży.  Była to dla nich niezwykła wizyta, ponieważ  zdobywali wiedzę z różnych dziedzin nauki poprzez samodzielne  wykonywanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Następnie odbyli długi spacer  najpiękniejszymi ulicami Starego Miasta, podziwiając jego zabytki i architekturę. Zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki. Wędrówkę zakończyli na Placu Zamkowym pod kolumną króla Zygmunta III Wazy skąd udali się zwiedzić Zamek Królewski. Kolejnym punktem wyprawy było zatrzymanie się przy Muzeum Polin i  wysłuchanie  pod Pomnikiem Bohaterów Getta opowieści o ich dzielnej i dramatycznej walce w czasie powstania         w warszawskim getcie w 1943r. Ostatnią atrakcją tego dnia wyjazdu było wejście na Stadion Narodowy i obejrzenie go z przewodnikiem, który zaspokoił ciekawość wszystkich fanów piłki nożnej. Trzeci dzień  wyprawy  gimnazjaliści rozpoczęli od wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie zobaczyli groby znanych i zasłużonych Polaków, a przede wszystkim tych, który poznali na lekcjach języka polskiego – harcerzy, członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Następnie podziwiali Łazienki Królewskie, czyli zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, a ostatnim punktem wycieczki był pobyt w pięknym, barokowym Pałacu w Wilanowie wzniesionym dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.

Dla uczniów klas III gimnazjalnych wyjazd był ostatnią wspólną koleżeńską wyprawą, którą na pewno zapamiętają na zawsze.