Ważna lekcja historii

Dnia 23.09.2020r. uczniowie klas VIIa i VIIb Szkoły Podstawowej nr 5  w Andrychowie udali się do Izby Regionalnej Ziemi Andrychowskiej, by obejrzeć wystawę pt. „Andrychów, andrychowianie 1939 – 1945”. Zobaczyli zgromadzone materiały, mundury, dokumenty i zdjęcia z tego okresu. Wysłuchali wykładu, podczas którego dowiedzieli się, jak wyglądało życie mieszkańców Andrychowa w czasie II wojny światowej. Poznali historię swojej małej ojczyzny, na  której tereny wojska niemieckie wkroczyły już 3 września 1939r. Okupanci  od razu rozpoczęli rabowanie i zajmowanie domów, budynków, gospodarstw, oraz wysiedlenia. Miasto włączono do Rzeszy Niemieckiej Powiatu Bielskiego i zmieniono nazwę na Andrichau. Utworzono getto dla ludności żydowskiej. Zamknięto szkoły, przejęto zakłady pracy i rozpoczęto w nich produkcję zbrojną. Władze gestapo oraz żołnierze  przebywali w Andrychowie do 27 stycznia 1945r.

Uczniowie poznali wiele faktów dotyczących ich rodzinnego miasta. Poznali, jak wyglądało życie mieszkańców Andrychowa i ich rówieśników w czasie wojny. Zapoznali się z sylwetkami lokalnych bohaterów, a przede wszystkim uświadomili sobie grozę i trudy codziennego życia  podczas okupacji.

Opracowała: mgr Krystyna Fluder