Światowy Dzień Pszczół

„Jeśli wyginą pszczoły, wówczas rodzajowi ludzkiemu zostaną już tylko cztery lata” – Albert Einstein

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustawiony w roku 2017 przez ONZ. Pszczoły to bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. Ponad 87% roślin na świecie zapylanych jest przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Dzięki pracowitości pszczół możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. W Polsce żyje aż 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z tego połowa zagrożona jest wyginięciem. Brak pszczół to realny problem, który może spowodować katastrofę. Jak możemy pomóc tym pożytecznym owadom? Najprostszym sposobem ochrony pszczół jest zakładanie w miastach kwietnych łąk, budowanie domków dla owadów czy sadzenie w swoich ogrodach roślin miododajnych.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Andrychowie przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Pszczół. Dzieci poszerzyły i zdobyły wiedzę o pszczołach na podstawie filmów edukacyjnych, ilustracji i czytania informacji w encyklopedii. Pracując w grupach rozwiązywali krzyżówkę, zagadki, rebusy. Dowiedzieli się jakie właściwości ma miód, obejrzeli strój pszczelarza i poznali budowę pszczoły i ula. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne, których bohaterką była pszczoła.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Opracowała: mgr Anna Więckowska